For a field trip 9 students rode in cars andthe rest filled eight buses. How many
students were in each bus if 265 students
were on the trip?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

32 students were on each bus.

Step-by-step explanation:

First deduct 9 students from the total number: 265 - 9 = 256

Then divide the students among the total number of buses, which is 8: 256/8 = 32

So there are 32 students on each bus.

Hope this helps

Please give brainliest


Related Questions

21x^3 - 9x^2 - 28x + 12 Completely factor SHOW WORK
If I have a 8 inch by 10 inch poster what is the area​
Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? ​
Please help answer this
Jolly measured the cake. Then she calculated that it has a circumference of 15cm. what is the cake's diameter? Use 3.14 for pi.Will mark brainlest.

For each pair of lines, determine whether they are parallel, perpendicular, or neither Line1 : 2y=5x+7
Line2: 4x+10y=8
Line3: y=5/2x-4

Answers

Answer: Lines 1 &3 are parallel with each other and line 2 is neither

Step-by-step explanation:

After singling out y for lines 1 & 2 you see they have the same slope 5/2 x

But for the second line it intersects worth both lines but does not make a 90 degree angle

A pancake recipe calls for 1 cup of flour. Derek has already used 1/4 cup of flour. How many more cups of flour does Derek need to add?

Answers

Answer:

Derek needs to add 3/4 cups of flour.

Step-by-step explanation:

If Derek has already used 1/4 cup of flour, he needs 3 more cups of flour to get to 1 full cup of flour.

Answer:

Step-by-step explanation:A batch of cookies requires 2 1/4 cup of flour and 1 egg. You have in your kitchen 8 cups of flour and a half dozen eggs. a) How many batches of cookies

Find the Unit Rate: Twenty emails in 5 minutes.

Answers

Answer:

4 emails per minute

Step-by-step explanation:

20/5=4

4 tons of cement cost $480.00. What is the price per pound?

Answers

Answer:

$120 per pound

Step-by-step explanation:

Which system of equations has infinitely many solutions? 4 x + 2 y = 5. Negative 4 x minus 2 y = 1. Negative 10 x + y = 4. 10 x minus y = negative 4. Negative 8 x + y = 2. 8 x minus y = 0. Negative x + 2 y = 6. 7 x minus 2 y = 12.

Answers

Answer:

\left \{ {{-10x+y=4} \atop {10x-y=-4}} \right.

Step-by-step explanation:

Which system of equations has infinitely many solutions?

4 x + 2 y = 5 // -4x - 2y = 1

-10x + y = 4 // 10x - y = -4.

-8x + y = 2 // 8x-y = 0.

-x + 2 y = 6 // 7x-2y = 12.

It's important to know that a linear system of equations has infinitely many solutions when both equations represents the same line, that means one line is on top of the other one, that's why the shared infinite points.

In this case, notice that if we compare the second system, you would find that both equations are the same,

\left \{ {{-10x+y=4} \atop {10x-y=-4}} \right.

If we multiply the first equation by -1

\left \{ {{10x-y=-4} \atop {10x-y=-4}} \right.

Which means the system has infinitely many solutions, because both equations represent the same line, so the shared all possibles points.

Therefore, the right answer is the second choice.

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Promise

pls give brainliest i need to rank up

I would appreciate if you solved number 2

Answers

Answer:

the answer for #2 is 6

Step-by-step explanation:

Formula for a triangle:

Area = Base x Height ÷ 2

Other Questions