Dean is a certified personal trainer, and before taking on new clients, he wants to finalize his pricing plans. One plan is to charge $10 for the initial consultation and then $45 per session. Another plan is to charge $30 for the consultation and $35 per session.

Answers

Answer 1
Answer: let a be the cost of the fist plan
b is the cost of the second plan
t is the number of session

a = 45t + 10
b = 35t + 30

solve when will the cost be equal
45t + 10 = 35t + 30
10t = 20
t = 2
after two session plan a will always be more expensive than plan b

Related Questions

What is the value of the expression 6+18 ÷ 3×4
What is rlthe volume of this graghf
What is 3.098 written in words?
Inez wants to buy a skateboard but she does not know if she has enough money. The price of the skate board is $80 and the sales tax is 7% what will be the total cost of the skate board
For science experiment,Noel measured a piece of metal that has a mass of 3,500 grams.What is the mass of the metal in kilograms?

What is 55/144 in it’s simplest form?

Answers

Answer:

It doesnt have one

Step-by-step explanation:

It is divided by the gretest factor already.

Elisha is a photographer and charges a set fee to photograph weddings. This is an example of _____ income.

Answers

Answer:

It's an example of earned income.

Step-by-step explanation:

Answer:

active

Step-by-step explanation:

income for which services have been performed

HELP!!!With working out... what’s the values of a b and c

(2x+1)(ax+b)=(6x^2-5x+c)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

(2x + 1)(ax + b) = 6x² - 5x + c

Expand the left side and put that half into standard form:

2ax² + 2bx + ax + b = 6x² - 5x + c

2ax² + (2b + a)x + b = 6x² - 5x + c

So now look at the x terms. We have "2a" x² on left and 6 x² on right, so:

2a = 6

a = 3

Then look at the x terms, those coefficients will then be equal:

2b + a = -5

2b + 3 = -5

2b = -8

b = -4

and finally, then non-x terms are equal:

b = c

-4 = c

so:

a = 3, b = -4, c = -4

The printer sent out 150 newspapers one day. How many boxes would there be if they were packed in tens

Answers

To solve this problem, you would divide the total number of newspapers by the amount of newspapers per box, in order to find the number of boxes.

150/10=15.

There would be 15 boxes.
15 box because 150 divided by 10 is 15 because u take a zero off hope I helped

Alicia bought 4 T-shirts for $23.00. Using the unit rate, how much would 6 T-shirts cost?

Answers

Using the unit rate, the amount that the 6 T-shirts cost is $34.50.

First step is to calculate the unit rate

Unit rate=$23.00÷4

Unit rate=$5.75

Second step is to calculate the cost of the  6 T-shirts using this formula

Cost=Unit rate× Number of T-shirts

Let plug in the formula

Cost=$5.75×6

Cost=$34.50

Inconclusion using the unit rate, the amount that the 6 T-shirts cost is $34.50.

Learn more here:

brainly.com/question/11309044

Try finding what the amount for 1 t-shirt would be: 23 divided by 4. We get 5.75. What we can do next is multiply 5.75 by 2 since we're trying to find out the cost of 6 t-shirts, this gives us 11.5. So now we add 23 to 11.5. We get 34.5. This means that 6 t-shirts would cost $34.50

How can I evaluate y=1

Answers

I am not sure tho y= 1/1