A manufacturer wants to make a box with a volume of 24 cubic feet.a. Sketch two possible designs for the box.

b. If the box is to be made out of wood that costs $4 per square foot, which of your designs would be less expensive to produce? Explain.

Answers

Answer 1
Answer: First: You should know the formulas for volume and surface area of a rectangular prism.
V=whl
SA=2wl+2wh+2hl

Now, if our volume is 24 ft³, then the 3 dimensions of the box must multiply to make 24. We want to make two designs, so let's think of some possible dimensions.
Let's say...2 × 2 × 6 and 2 × 3 × 4.
You should be able to sketch boxes and label the sides. Just draw two rectangles and draw lines between all of the points. (see attached for reference)

Now all we have to do is find the surface area. Plug in our width, length, and height and solve.
First box
SA = 2wl + 2wh + 2hl
SA = 2×2×2 + 2×2×6 + 2×2×6
SA = 8 + 24 + 24
SA = 56
Second box
SA = 2wl + 2wh + 2hl
SA = 2×2×3 + 2×2×4 + 2×3×4
SA = 12 + 16 + 24
SA = 52

At $4 / ft²...
56 ft² = $224
52 ft² = $208

The second box is less expensive to produce because it has less surface area and therefore less wood needed to build the sides of the box.


Related Questions

Raven loved her new book. She read for 1.25 hours on friday. On saturday she read for 1.75 hours. Then on sunday she read less than she did on saturday more than she did on friday. what could the possible amount of time she read on sunday be? What day did raven read the longest? Explain your thinking on the lines below.
39 is 150% of what number plz show work
Explain when you know you need to rename a mixed Number to subtract.
A rectangular prism is 4 units by 2 1/2 units by 1 1/2 units. How many cubes with a side length of 1/2 unit will completely fill the prism ?
What is the simple interest on $40,000 for 10 years at 12%?

What is 40 divided by five

Answers

40÷5= 8 You have to see how many time 5 can go into 40 
1. see how many times 5 goes into 4 none so the first number is 0
2. then you see how many time 5 can go into 0 o times
3. so you have to see how many time you can count 5 into 40 
(count by 5's) 5,10,15,20,25,30,35,40 that should be 8 times total!

PLSSSSSSSSSS HELP ME!!!!1First, answer Part A. Then, answer Part B. Part A Consider a $2 principal investment with a 10% annual simple interest rate. Enter the simple interest equation that represents the situation. Let t represent the time in years. A = __ Part B Select the correct choices to complete the sentence. Graph the simple interest equation that represents the situation on a separate piece of paper. What does the y-intercept represent? What does the slope of the graph represent? What does the point (5, 3) represent on the graph? In, the amount in the account will be $

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Part A you would divide the bar diagram into ten squares then go 2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,. part b there will be 20 dollars in the account

A bag contains 5 red marbles and 7 blue marbles. You randomly pick a marble and then pick a second without returning the marbles to the bag. Both marbles are red.

Answers

Probability(both marbles are red) = 5/12 * 4/11 = 20/132


= 5/33 Answer

A standard beach volleyball court is approximately 26 feet by 52 feet. She figures that she will need the sand to be one foot deep. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand. Sand A is 60 lbs for $5 and Sand B is 150 lbs for $12. She uses her cell phone to search how many pounds of sand is required to fill 1 cubic foot and finds the answer is 100 pounds. Use brand A and compute how much it will cost Alisa to purchase enough sand to fill the court.

Answers

Volume of a rectangular prism:

V = lwh

V = (52)(26)(1)

V = 1352 cubic feet

1 cubic foot = 100 pounds

100 * 1352 = 135,200

Sand A = 60 pounds for $5

135,200 / 60 = 2253.33

2253.33 * 5 = $11,266.65

Which fraction is equivalent to 72%
A:7 1/5
B:18/25
C:7/200
D:9/25

Answers

The best thing to do is to simply the fraction and you can do this by dividing it by 2.
72/2= 36
it then becomes 36/50
You can then divide again 
36/2= 18
It then becomes 18/25
Therefore, your answer is B
Hope this helps :) 
18/25 is your answer sir/miss

Patricia paid $584 for 8 nights at a hotel. Find the unit rate

Answers

584/8=73
Therefore it costs $73 a night to stay
67..888889999 lol lololollo