Round 123 to the nearest ten

Answers

Answer 1
Answer: 120 it is 120 it is 120
Answer 2
Answer:
  
123 rounded to the nearest ten is 120

Related Questions

Evaluate the expression by using the given values of the variables. y ÷ 4 • 3 – 6 ÷ x + 8 where x = 3 and y = 24A.8B.12C.–8D.24
Find 1 plus +2 plus +3 plus +4 plus +... plus + 50 50​, the sum of the first 50 50 natural numbers.
My decimal is seven-tenths greater than 46%
The ratio of X and 2 is not greater than 14
Y=2x+4y=x=6i need help solving the system of equations

Martin is washing windows first he must raise the blinds describe the kind of line segments formed by the ho

Answers

He is using a right angle and an obtuse angle

what is the prime factorization of 6. Use exponents when appropriate and order the factors from least to greatest (for example, 2235)

Answers

2×3=6
the answer is 2 and 3
You would use the factor tree

Brianna has 4 pink bracelets one third of all her braces are pink how many places does Rihanna have the brand has 4 pink bracelets one third of all her breasts are pink how many bracelets does Brianna have

Answers

Can you retype this? It's kind of hard to understand what you are saying

How can you use negative numbers to repel resent real-world problems?

Answers

-4000 minus  -999999 other numbers
Understand that positive and negative numbers are used together to describe quantities having opposite directions or values (e.g., temperature above/below zero, elevation above/below sea level, credits/debits, positive/negative electric charge); use positive and negative numbers to represent quantities in real-world contexts, explaining the meaning of 0 in each situation.

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much

Answers

9 bottles of water can buy when cost of each bottle is $4. So, 36 bottles of water for $4 is better option.

Given that, Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4.

What is the unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Now, number of bottles of water = 24 ÷ 3 = 8

36 bottles of water for $4

Here, the number of bottles of water = 36 ÷ 4 =9

Therefore, 9 bottles of water can buy when cost of each bottle is $4. So, 36 bottles of water for $4 is better option.

To learn more about the unitary method visit:

brainly.com/question/22056199.

#SPJ5

The better buy would be the 36 bottles of water for 4$ because it would be 9 bottles per dollar other than the 24 which is 8 bottles per every dollar. Hope it helps!

What sentence about markdowns and markups is true? A. Markdowns and markups have no limit.
B. A markdown has no limit, but a markup is limited to 100% or less.
C. A markup has no limit, but a markdown is limited to 100% or less.
D. Markdowns and markups are limited to 100% or less.

Answers

the answer is C.
C. A markup has no limit, but a markdown is limited to 100% or less.